• Droga Uczennico, Drogi Uczniu!

        • Każdy z nas był choć raz świadkiem dyskryminacji,
        • Niechęć oraz idące za nią niemiłe słowa i gesty często wynikają z braku wiedzy, 
        • Nie musisz bać się być sobą,
        • Nie musisz nikomu nic udowadniać,
        • Ważne, abyś był/była sobą !

        Zło nie jest silne , zło jest słabe!

        Szkoła wolna od dyskryminacji to szkoła bezpieczna.

         

        #nauczmysięreagować

        #mówimyNIEdyskryminacji

        Jesteś świadkiem dyskryminacji w szkole?

        Przyjdź – napisz – porozmawiajmy.

        https://www.youtube.com/watch?v=DxYUEVRfDCU


         

        Wsparcie psychologiczne w czasie pandemii koronawirusa – gdzie szukać pomocy?

         

        Wszyscy niepokoimy się obecną sytuacją związaną z pandemią. Jedni mniej, inni bardziej. Niektórym lęk uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Jeśli odczuwasz znaczne obciążenie psychiczne lub znasz osoby, które nie radzą sobie w tym trudnym czasie, zgłoś się po pomoc.

        Jeśli jednak lęk utrudnia funkcjonowanie na tyle, że nie jesteś w stanie skupić się na pracy, nauce, rodzinie albo masz myśli samobójcze, warto zasięgnąć profesjonalnej pomocy.

        • Można zadzwonić np. na infolinię Centrum Wsparcia Dla Osób W Stanie Kryzysu Psychicznego, która od 2017 roku działa całodobowo, 7 dni w tygodniu pod numerem 800-70-2222.

        Linia Wsparcia jest całkowicie bezpłatna. Pod numerem telefonu, mailem porady@liniawsparcia.pl oraz na czacie dyżurują psychologowie z Fundacji ITAKA. Udzielają porad i kierują dzwoniące osoby do odpowiednich placówek specjalistycznych w danym regionie kraju. Gotowi są do wysłuchania, zrozumienia i akceptacji. Możesz porozmawiać z nimi o swoim problemie, a także uzyskać profesjonalną pomoc. W wyznaczonych godzinach pełnią dyżury również specjaliści – lekarze psychiatrzy, prawnicy oraz pracownicy socjalni. Informacja o dyżurach znajduje się na stronie www.liniawsparcia.pl.

        Z pomocy Centrum Wsparcia może skorzystać każdy, kto czuje, że jest w stanie kryzysu psychicznego oraz wszystkie osoby, które potrzebują pomocy, rozmowy, porady, wsparcia psychologicznego lub rozmowy z psychiatrą. Jeśli czujesz się stale przygnębiony, samotny, nie dajesz sobie rady z codziennością i stresem lub zamartwiasz się o swój stan zdrowia, zadzwoń.

        Drodzy Rodzice!

        Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że sytuacja, w której obecnie jesteśmy jest…wymagająca.

        Dla potrzeb Państwa i Uczniów pozostaję w kontakcie pod adresem email jpost@edu.um.warszawa.pl za pośrednictwem którego- najlepiej jak tylko potrafię- służę Wam pomocą.

        Dla Państwa podaję poniżej kilka linków…coś dla starszych i młodszych.

        Z wyrazami szacunku i życzeniami zdrowia pozdrawiam serdecznie i przesyłam serdeczności,

        Justyna Post

        pedagog szkolny

        Przydatne linki:

         


         

        Jak spędzić czas w czasie kwarantanny !to moment, aby spędzić

        Co konkretnie można robić w domu, skoro już musimy w nim zostać? Jest bardzo wiele możliwości.

        Lektura

        Czytaj zaległe lektury – Jak pokazują badania, Polacy czytają bardzo mało książek. Może to wynikać z różnych czynników: nie mamy czasu, jesteśmy zmęczeni, czasami zapominamy o tej formie spędzania czasu. Może właśnie w okresie kwarantanny warto do niej wrócić?

        Telewizja jako źródło ciekawych informacji

        Oglądaj programy, które Cię relaksują – Telewizja to nie tylko wiadomości na temat tego, co się dzieje na świecie. To także różne ciekawe programy popularnonaukowe, historyczne, kulinarne czy komediowe. Może masz jakiś ulubiony film, którego dawno nie widziałeś i chętnie sobie przypomnisz

        Eksperymenty w kuchni

        Poeksperymentuj z gotowaniem – Teraz masz trochę czasu – czemu właśnie nie wykorzystać go na przyrządzanie nowych potraw z produktów, które masz w domu? Może właśnie wspomniane wyżej programy coś podpowiedzą? A może przygotujesz coś według przepisu z Internetu? Regularne posiłki są bardzo ważne, zwłaszcza w okresie narażenia na infekcję, tym bardziej więc ten sposób spędzania czasu jest pożądany.

        Czas dla siebie

        Odpocznij – Zwykle narzekamy na brak czasu na relaks. Zostanie w domu jest więc idealnym momentem na chwilę dla siebie, zwłaszcza, że nigdzie się nie musisz spieszyć. Słuchaj ulubionej muzyki, popijając herbatę – Pomyśl, że jest to czas tylko dla Ciebie, delektuj się tym, że nic nie musis

        Techniki relaksacyjne 

        Stosuj treningi relaksacyjne – progresywną relaksację mięśni Jacobsona i autogenny Schultza. Pierwszy z nich polega na napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych partii mięśniowych, drugi zaś odnosi się m.in do odczuwania uczucia ciężaru, ciepła, kontrolowania swojego oddechu. Są one dostępne w Internecie.

        Porządki domowe

        Zajmij się generalnymi porządkami w domu. Warto przejrzeć ubrania, może wszystkich nie nosimy? Może warto część z nich sprzedać, oddać potrzebującym, zrobić miejsce na nowe.

         

        Nowe pasje

        Pomyśl nad nowym hobby – Czas pozostawania w domu można również wykorzystać na zajęcie się czymś zupełnie nowym. Może od zawsze chcieliśmy nauczyć się nowego języka, podstaw programowania?

        Jak widać sposobów na spędzenie czasu jest wiele i możemy wypełnić go samymi dobrymi emocjami.

         

        Powodzenia!

        Justyna Post